Vřetánka - spindles

Vřetánka - spindles

K předení na vřetánku (eng. spindle) jsem přišla tak trochu jako slepý k houslím. 
Pravda, již před řadou let jsem si zkusila vyrobit vlastní vřetánko a na něm jsem zkoušela něco spřádat. Tehdy ještě nebyla krásná videa na YouTube, tudíž to byla taková metoda pokus-omyl a brzy jsem to vzdala.

Nyní mě k předení na vřetánku přivedlo to, že jsem vřetánko dostala. Je z e-hopu samavlna.cz. Jde o vřetánko upouštěné (eng. suspended / dropped spindle), s přeslenem dole a háčkem nahoře. Má i dole tupější špičku, tudíž jde používat i pro předení s oporou (eng. supported spindle). No a když už jsem ho dostala, tak jsem to podle videí na YouTube začala zkoušet. Párktát skončilo na zemi, ale docela mi to tentokrát šlo.

Navíc, vřetánko, na rozdíl od kolovratu, si můžete vzít skoro všude. Příst na některých typech vřetánek se dá i za chůze!!! No není to úžasné?!!! :-)

Moje vřetánka - přehled (detaily níže):

  1. ze samavlna.cz - bottom whorl dropped / suspended spindle (příp. semi supported spindle)
  2. DIY "tahkli" na bavlnu - z osboustranné kovové pletací jehlice a porcelánové úchytky
  3. DIY vřetánko s dřevěným korálkem - semi supported / fully suspended/dropped spindle - z dřevěné tyčky, velkého dřevěného korálku, háčku a kovových podložek
  4. DIY vřetánko se čtvercovým přeslenem - semi supported / fully suspended/dropped spindle - z dřevěné tyčky, z prkénka uříznuté čtvercové destičky, háčku a kovových podložek - levnější už to snad ani být nemůže !!!

4. DIY vřetánko se čtvercovým přeslenem

Levněji to snad vážně už asi nejde, tedy pokud si vřetánko nechcete vyřezávat z nalezeného kusu dřeva, nebo tak něco.

Jde o vřetánko buď upouštěné (eng. suspended/dropped spindle) nebo s částečnou oporou (eng. semi supported spindle).

Měla jsem ho vyrobené za chvilku. Základem je dřevěná tyčka ze železářství o průměru 6 mm, dovyhlazená jemnou smirkovou houbičkou (stačí vám kousek smirkového papíru) a uříznutá na požadovanou délku. Jeden konec jsem prohnala stolním ořezávátkem (frézkový typ), abych si udělala tupou špičku pro spodní konec, kterou jsem pak jemně ohladila smirkem. Do vrchního konce jsem si slabým vrtáčkem předvrtala dírku, do které jsem pak rukou zašroubovala malý tzv. lustrový háček (ze železářství) s vrutovým závitem. Dírku dělejte mělčí, aby se pak háček mohl hlouběji chytnout svým závitem. (jde o postup, o kterém hovořím ve videu u mého DIY vřetánka č. 3). Z odřezku dřeva jsem již z dřívějška měla udělaný čtvercový kousek se zkosenými rohy a dírkou uprostřed síly 6 mm, tudíž stačilo jej nasunout na připravenou tyčku. Takovýto čtvercový přeslen si snadno vyrobíte k kousku prkénka - narýsujete si čtverec, uříznete a ohladíte plochy, hrany a rohy, případně můžete zkosit rohy. Narýsujete úhlopříčky a provrtáte vrtákem na dřevo (nejlépe z každé strany ne úplně zkrz, aby se vám to dobře sešlo). No a je hotovo a můžete jej nasunout na tyčku budoucího vřetánka do vhodné výšky od spodu. Svrchu zabrzdit namotanou gumičkou, pod tento dřevěný čtverec jsem přidala široké slabé podložky s dírkou 6 mm kvůli vhodné váze, podložky jsem zespodu také zajistila namotanou gumičkou. A je hotovo. Přede podobně, jako moje DIY vřetánko s dřevěnou kuličkou (č. 3), tedy relativně krátká, ale docela rychlá rotace, pro předení tenčích a tenkých jednonitek apod. Řekla bych, že je lehce pomalejší, ale točí o trošičku déle, ale rozdíly nejsou výrazné. Samozřejmě by záleželo, jak velký by čtvercový přeslen byl, dle toho by bylo vřetánko buď rychlejší, nebo pomalejší, ale s delší rotací. Výhoda je, že toto vřetánko se vám nebude nikam kutálet :-)

Na fotce vidíte příklad tohoto vřetánka. Na dvě protilehlé strany dřevěného přeslenu jsem ještě do předvrtaných dírek zašroubovala krátké vruty s půlkulatou hlavou jako přivážení na obvodu, aby se lehoučce prodloužila délka rotace :-)

3. DIY vřetánko s dřevěným korálkem

Je možné jej použít jako plně upouštěné vřetánko (eng. suspended / dropped spindle) a nebo jako s částečnou oporou (řekněme eng. semi-supported spindle). Asi nejde použít plně jako vřetánko s oporou (eng. supported spindle) kvůli háčku, ale možná to jde. Mnou preferovaný způsob je semi-suppoted, mohu tak u počítače při sledování videí či poslouchání něčeho mít využité ruce :-)

Používám ho především na velmi tenké a tenké předení, kde využívám jeho rychlou rotaci, i když poněkud kratší. Vejde se na něj docela dost jednonitky, aniž by to výrazněji zpomalovalo jeho rotaci.

Jak si vyrobit toto vřetánko popisuji v tomto videu:



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky