Převíjení do přaden

Převíjení do přaden

Poté, co si seskaná příze na cívce odpočinula, tak ji pro finální vyprání a fixaci zkrutu potřebujeme dostat z cívky, tedy převinout do přaden (přadeno = eng. skein). Na to - pokud nechceme používat opěradla židlí - budeme potřebovat nějaké vybavení.

Jedna z možností je motovidlo (eng. niddi noddy). Používá se k převinutí příze z cívky do přadena. Některá motovidla mají deklarovanou délku jednoho návinu, tudíž když pak počítáte počet navinutí a vynásobíte to deklarovanou délkou, máte přibližnou představu o délce vytvořené příze v daném přadenu. Háček spočívá v tom, že vlna pak fixací nabyde na objemu současně se zkrácením délky, tudíž pak bude kratší než při tomto převinutí naskané příze.

Druhou možností je nějaký typ převíječe přaden (eng. skein winder, swift yarn winder). Buď jsou "deštníkové" roztahovací konstrukce (ty se spíše používají až při převíjení hotových (fixovaných suchých) přaden do klubek, a nebo pevnější konstrukce. Každopádně pořízení opět něco stojí (a ne úplně málo), proto jsem si jej vyrobila ze zbytků dřeva a nějakého spojovacího materiálu + dřevěné tyčky (koupíte v železářství). Ke stolu jej připevňuji truhlářskou svorkou typu "F". Můj převíječ je rozebíratelný, ale protože jej používám nyní poměrně často, tak jej nerozebírám.

Postupuji tak, že do skacího stojánku si dám plnou cívku. Stojánek si dám na židli vedle stolu, na jehož rohu mám připevněný můj převíječ. (Pozn. toto platilo pro můj původní DIY skací stojánek z krabice s horizontálním uchycením cívky - na fotkách je v části Skaní) Konec příze si jednoduchým uzlíkem volně připevním u jedné z tyček na rameno převíječe (z vnitřní strany), pak jednou rukou držím výšku příze tak, aby se navíjela na spodní část tyček převíječe, a druhou rukou za jednu tyčku převíječem otáčím a navíjím přízi. Když je navinuta a oddělena od leaderu na cívce (na tomto konci si dělám uzlík, abych pak věděla, který konec je navrchu přadene), tak uvolním uzlík na ramenu převíječe a konec připojím z vnitřní strany k přadenu. Na čtyřech místech provážu slabou šňůrkou přadeno, aby drželo pohromadě. Pak vytáhnu jednu tyčku, čímž se přadeno uvolní. Sejmu jej a zkroucením a propojením smyček je zajistím pro uskladnění, než půjde do finální fixace.

Výše na fotkách si všimněte, že jsem na ramena převíječe přidala další dírky. Důvod je ten, že tento převíječ pak používám i jako držák fixovaných a usušených přaden pro převíjení do klubek - viz další část. U přadene dojde fixací k lehkému nabytí na objemu, a tedy zkrácení délky, proto jej nelze nandat na vnější umístění tyček, ale musím posunout tyčky blíže ke středu převíječe.

Pozn.: Na poslední fotce je také vidět můj kolovrátek Louët Victoria S95, který se krásně vejde pod můj kuchyňský stůl, a tak je Viktorka stále připravena k předení :-)

Aktualizace k 2023/2024

Z počátku jsem pro držení cívky používala svůj  DIY (=doma vyrobený) skací stojánek z papírové krabice a vratových šroubů (průměr 8 mm) - foto v části Skaní.

Aktuálně používám pro držení cívky skací stojánky dodané k mým kolovrátkům, resp. jeden byl dodán s Viktorkou a druhý se super navíječem ke Kiwi 3. Zde na videích vidíte použití skacího stojánku od Victoria S95.

V předchozím videu hovořím o možnosti přidat dřevěnou delší tyčku do střední pozice. Tak jsem to zkusila a zde výsledek již beze slov:



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky