Fixace vlny

Fixace vlny

Vlnu máme z předchozí fáze převinutou v přadenech. Nyní nás čeká finální dokončení - vyprání, fixace a sušení.

Když se mi nakupí vhodné množství přaden stejné barvy, tak pak provedu závěrečné vyprání a následnou fixaci vlny, tedy fixování = upevnění/zajištění a zklidnění zkrutu ve vlně. Používám fixaci v páře po dobu 30 minut, jak jsem se dozvěděla někde na internetu. Druhá alternativa je prý vaření ve vodě po 30 minut, ale to mi přijde hodně vody, tudíž na ohřev energeticky náročné, no a tahejte si pak ven z vroucí vody mokrá přadena, abyste je pověsili k vykapání a schnutí. Tudíž jsem zvolila páru. Dozvěděla jsem se, že jsou i jiné způsoby finišování příze, ale já používám nyní níže popsaný postup.

Do mého hrnce se mi tak tak vejdou čtyři moje přadena. Jde o starý hrnec, který už se přestal v kuchyni používat. Neberte hrnec, který hodláte používat na jídlo, ale vyčleňte si extra hrnec dostatečné velikosti. Prostě načuchne. Ono i v průběhu napařování vlny, navzdory voňavému pracímu prostředku, ta napařená vlna jaksi ... no prostě nevoní to moc hezky :-) Tak s tím počítejte!
Dovnitř hrnce mám daný nerezový pařáček a na dno dám přiměřené množství vody. Takto připravený hrnec dám (samozřejmě s pokličkou) na kamna a čekám, až se voda ohřeje a začíná vydávat páru.

Mezitím si připravím další potřebné věci. Na pověšení používám připravené smyčky s měkkého provázku a jako lehké závaží na natažení příze (a svod odkapávající vody) 4 zbytky slabších řetězů. Ale je možné si třeba ze silnějšího drátu udělat hák a na to pověsit třeba hrnek. Někdo závaží nepoužívá.

Pro vyprání vlny si připravím lavůrek s teplou vodou a prostředkem na praní vlny. Rozmotaná přadena postupně namáčím a jemným promnutím properu, aby se vypláchla poslední špína. Pak každé přadeno v ruce přeložím a vymačkávám z něj postupně vodu. 

Přadena si dávám bokem - používám čistou velkou podmisku pod velké květníky :-) Přadena pak ještě dvakrát obdobně jemně vymáchám v čisté vodě.

V tuto chvíli je již voda v hrnci ohřátá. Vlhká přadena, z nichž jsem citlivě vymačkala přebytečnou vodu, nakladu do hrnce na pařáček.

Hrnec pak přiklopím pokličkou a nechám 30 minut napařovat. Hlídejte si čas, nebo si nastavte kuchyňskou minutku či jinou připomínku. Slyšela jsem, že když se vyvaří voda a vlna se začne pálit, je to vážně velký smrad. To nechceme a nechceme ani přijít o produkt ovečky a naší dlouhé práce :-)

Když uběhne půl hodina, tak je potřeba přadena vyjmou a pověsit k vykapání přebytečné vody a ke schnutí. POZOR - ačkoliv přadena nebyla ponořena ve vodě, jsou mokrá a horká, přadeno vespod, které je přímo na pařáčku, je dle mé zkušenosti horkou vodou nacucané. Proto k vyndávání přaden do lavůrku používám dřevěné kleště.

Přadena kleštěmi beru v místě, kde je přadeno někde svázané, tyto "konce" si dávám lehce přes okraj lavůrku, aby rychle vychladly a aby z nich vytekla voda níž do přadene. Když mám vyndaná všechna přadena a hrnec vynesený ven do chodby (poněkud je ta lázeň cítit:-), tak si beru vždy připravenou smyčku z provázku, provleču ji tím chladnějším přehybem přadene, provleču samu do sebe a pak věším na sušák, který mám u kamen. Opatrně rozevřu přadeno a do spodní části protáhnu řetízek.
POZOR: Z přadene okamžitě začíná kapat voda, která je ještě docela hodně horká - takže se neopařte + proto mám stále dole lavůrek se zbylými přadeny k pověšení, aby měla voda kam skapávat, lavůrek tu nechávám i po pověšení přaden, protože z nich ještě docela dlouhou dobu bude voda kapat.

Voda přadeny stéká do spodní části a odkapává. Občas přijdu, levou rukou zvednu lavůrek až těsně pod přadena a pravou rukou vymačkám ze spodních částí předen nahromaděnou vodu. To už voda není horká. Urychlí se tím schnutí.

Když už jsou přadena z části suchá a žádnou vodu už nevymačkám, tak vyndávám řetízky, přadena sundávám ze smyček a lehce roztřesená (aby se rozvolnila) je kladu na plocho na sušák, který mi visí přímo nad kamny. Zde přadena nechám klidně i přes noc doschnout.

Tím máme zafixováno. Přadena je pak možné opět zkroutit a zajistit a s cedulkou s popiskem, o jakou vlnu a jak zpracovávanou jde, je dávám k uložení, než je budu potřebovat na nějakou tvorbu :-)

Ještě takový postřeh: Na základě mých zkušeností nedoporučuji fixovat současně spolu tmavou a světlou vlnu - myslím tím dokonce i původní barvy z oveček. Ta tmavá překvapivě i po vyprání do čista pak v páře pouští vlastní barvu - tedy hnědou. Hrozí obarvení přiléhajících míst světlého přadene. I mne to překvapilo :-))))

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky