Předení bavlny

Předení bavlny

Předení bavlny je úplně o něčem jiném než předení vlny. Úplně! :-)

Délka vláken bavlny se pohybuje dle tohoto zdroje mezi 15 až 56 mm, ale typovala bych, že většina bavlny se pohybuje spíše v kratší části tohoto rozsahu. ´To přináší u spřádání bavlny několik úskalí.

Zde pro srovnání foto bavlny z koupené větvičky a mnou vypěstované bavlny z roku 2023. U pravítka je vždy jedno semeno s rozprostřenými vlákny, aby byla patrná jejich délka.

Níže video, kde popisuji svůj experiment s pěstováním bavlny. Více také v části těchto webovek o Pěstování bavlníku.

1) Volba kolovrátku, resp. na čem spřádat

Volba kolovrátku je prvním úskalím.

Na mém DIY kolovrátku s irským napínáním jsem nebyla schopná bavlnu spřádat vůbec, protože je vtahování i s úplným odbržděním natolik silné, že to prostě neustále přetrhovalo tvořenou nit. 

Naopak můj kolovrátek se skotským napínáním (Viktorka, alias Victoria S95) zafungoval luxusně, protože umožňuje nastavit velmi něžné vtahování.

Jinou možností je vyrobit si či pořídit něco, co se na spřádání bavlny ručně v Indii používalo a někde ještě i používá, a to "kolovrátek" označovaný jako charkha (ZDE např. výsledky vyhledávání obrázků pomocí Google). Jde o typ kolovrátku s vřetánkem - tj. v eng. spindle spinning wheel, ekvivalent velkého kola pro spřádání vlny, akorát že malý pro spřádání bavlny, která vyžaduje mnohem více zkrutu.

V některých kulturách dokonce spřádají bavlnu na vřetánku, tedy bez kolovrátku. Sem patří vřetánka označovaná v eng. jako Tahkli spindle, Akha spindle a další.

2) Příprava přediva

Surová bavlna oproti vlně má tu výhodu, že se předem nijak nepere, protože není mastná ani špinavá. Prostě jen musíte z chomáčů vyndaných z tobolek oddělit semena, což je docela pracné, případně musíte vyndat nějaká drobná smítka a nečistoty, no a hned se můžete pustit do přípravy přediva.

Zde moje video o ručním odzrňování bavlny a zbavování nečistot:


A zde je další úskalí bavlny, které vyplývá z krátkosti bavlněných vláken, a to je příprava přediva. Samozřejmě si můžete koupit bavlnu v podobě slabého strojově připraveného česance a příst z toho. Prodávají se i předem barvené. Jenže já jsem měla surovou bavlnu, tedy vyndanou z tobolek, zbavenou nepořádku a semen. Tudíž nijak nepřipravenou do česance, a tak jsem zkoušela různé možnosti.

Z chomáče mi to nešlo. 

Z nadýchané přípravy rolovanců připravených na kartáčích určených pro vlnu mi to taky nešlo. 

Tudíž jsem sedla k YouTube a hledala. A našla jsem přípravu něčeho, co se nazývá puni, případně eng. cotton puni (množné číslo punis) - hádám jde o nějaký výraz asi z Indie, odkud to patrně pochází, protože tam má ruční spřádání bavlny velmi dlouhou tradici. Jde také o přípravu na kartáčích, ale jemnějších než na vlnu. Tak  jsem si koupila malé ploché kartáčky na psy a kočky a zkoušela to na nich :-) Následně se takto načesaná vlákna (tedy uspořádaná přibližně souběžně) svinují přes tyčku (použila jsem bambusovou jídelní hůlku). Trik spočívá v tom, že se takovýto rolovanec utahuje dosti napevno (oproti vlně). Pak se to z tyčky stáhne a máte připraveno pro předení. Toto utažení, jak jsem pochopila i pak z vlastní zkušenosti při předení, pomáhá tomu, aby se vlákna sama uchopovala a vytahovala.

Zde moje video o přípravě mé vypěstované bavlny k předení a její předení na doma vyrobeném vřetánku s oporou (tedy v eng. supported spindle):


3) Postup předení - tvorby vlákna

Další trik je v tom, že při předení není žádný "vytahovací trojúhelník" (eng. drafting triangle) jako u vlny, ale tažení začíná již na špičce "punísku". Proč? Protože bavlněná vlákna jsou prostě proti vlně neskutečně krátká a také jemná. Tudíž to spíše připomíná techniku dlouhého vytahování u vlny (long drafting). Nejprve díky zkrutu, který nabírá další a další předivo ze špičky "punísku", dojde k vytažení delšího úseku. Ten se pak jemně drží a povytahuje, aby se vyrovnaly nerovnoměrnosti. Je to hodně o jemnosti a citu v rukách. Při tom se také nechá vytvořit dostatek zkrutu - lépe více, než méně. No a až pak se nechá utvořený úsek navinout. A to se opakuje.

Celé je to o hodně citu, jemnosti a načasování. Pokud necháte zkrut proniknout až do "punísku", tak vám to vezme větší kus přediva a udělá to na tvořeném vláknu bouli, pokud naopak málo, pak se to přetrhne a nebo jste na příliš tenko a trable (přetržení) hrozí později třeba při skaní.

Je to výzva a mně osobně vlákno přibývá mnohem pomaleji než u vlny a je v tuto chvíli mnohem méně rovnoměrné. Potvrdilo se mi to, co jsem onehdá slyšela, že pro začátečníky, co se chtějí naučit příst, je nejsnazší vlna.

Zde moje video o předení vypěstované bavlny na kolovrátku Victoria S95:

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky