Pěstování bavlníku

Můj experiment s pěstováním bavlníku

Chtěla jsem zjistit, jaké to je spřádat bavlnu ze surového stavu, nikoliv jen z koupeného česance. Tak jsem nakoukala nějaká videa o přípravě a předení bavlny. Můj kolovrátek Victoria S95 se skotským napínáním umožňuje velmi jemnou regulaci síly vtahování, což je pro tato krátká vlákna nezbytnost. Tak jsem to zkusila a zjistila jsem, že to dokážu, i když na rovnoměrně silné vlákno to bude chtít mnohem více praxe, což ale předpokládá mnohem více materiálu. Ale jak ho získat? Nejlépe zkusit vypěstovat :-)

(K mým pokusům a zkušenostem se spřádáním bavlny samostatný článek ZDE.)

Osivo

Můžete zkusit obchod se semeny, ale tam jsem (a je to i vzácnost) viděla jen semínka bavlníku bylinného (Gossypium herbaceum). Tento druh se prý na sklizeň pěstuje hlavně v Asii, ale ne pro hlavní produkci. Navíc za pár semínek dáte docela dost peněz. Mne zajímaly dva druhy. Jedním je bavlník chlupatý (G. hirsutum) - ten prý pochází z Mexika, ale nyní je hlavním druhem pro celosvětovou produkci bavlny. No a druhým je bavlník barbadoský nebo také keřovitý (G. barbadense), který má naopak produkovat nejdelší a nejkvalitnější vlákna bavlny. Jistě je na světě v masové produkci celá řada mezidruhových kříženců a hybridů. Každopádně semena těchto dvou druhů v malém množství za ne malé peníze seženete na e-shopech se semeny, resp. bavlník barbadoský se v roce 2022 sháněl velmi problematicky. Přesto jsem si jej objednala.

Ale pro vyzkoušení toho, zda jsem vůbec schopná bavlnu spřádat, jsem si nejprve v květinářství koupila takovou tu suchou větvičku s otevřenými tobolkami bavlníku. Pochopitelně nevím, co je to za druh, ale odhaduji, že to zkrátka vzali někde na poli (tedy že to nepěstují extra pro dekorativní účely), tudíž usuzuji, že by mělo jít o bavlník chlupatý, který je prý na světě nejrozšířenější. Není to laciná záležitost (1 větvička mě vyšla na začátku zimy 2022 na 153,- Kč), ale jinak jsem nenašla cestu k surové bavlně. (nemyslím bavlnu, kterou seženete jako tzv. vatu - to už je odhaduji dle kvality odpad ze zpracování bavlny)

Pozn. (červen 2023): Podle vzhledu rostlin a jejich jemné chloupkatosti usuzuji, že jde skutečně o bavlník chlupatý (Gossypium hirsutum).

Ustřihla jsem z větvičky jednu tobolku, pinzetou jsem z ní obrala kousíčky olámaného cípatého kalichu, a prsty jsem postupně z jednotlivých segmentů otevřené tobolky vyjmula kompaktní chomáče bavlny i se semeny. Velmi mne překvapilo, kolik je v jediné tobolce semen a kolik načechraného chmýří tam je! V ten moment mi došlo, že pokud budou semena klíčivá a reprodukce schopná, pak oproti kupovanému osivu v sáčcích jsem ve skutečnosti ušetřila, navíc kromě semen mám ještě bavlnu :-) na experimenty se spřádáním.

(K ručnímu spřádání bavlny extra zde.)

A zde foto srovnání výsledků mého experimentu, o kterém podrobněji píšu dále:


Oddělení semen od bavlny

U mnou získaného asi bavlníku chlupatého jsou bílá vlákna bavlny k semenům docela pevně napojená, tudíž jsem je z každého semene obrala ručně, ale i tak semena zůstala kratičce ochmýřená.

Naopak u došlých semínek bavlníku barbadoského sice bylo trochu zbylých světle béžových vláken (delších než u předchozího), ale ta šla obrat dobře a semena zůstala hladká a čistá.

Při průmyslovém zpracování jsou na tento úkon, který se česky nazývá vyzrňování bavlny, různé stroje. U ručního zpracování na vlákno existují různé postupy a udělátka. V angličtině je toto oddělování semen od vláken označováno cotton ginning a stroj či nástroj se nazývá cotton gin.

Výsev semen

Podle návodu na stránkách e-shopu se semeny bavlníku jsem semena namočila do teplé vody a v ní jsem je nechala 1 den. Pak jsem je dala do připravených sadbováčků s vlhkým výsevovým substrátem, dala jsem je do miniskleníčku na parapet okna, udržovala jsem to celé v teple a substrát stále vlhký a čekala jsem :-)

Semena obou druhů bavlníku jsem dávala namočit ve stejný den a následující den jsem dávala semena do substrátu, oba druhy měly tedy zcela stejné podmínky.

Na e-shopu psali, že u bavlníku barbadoského - při teplotě 23 - 25 °C je doba klíčení 2 - 4 týdny.

Příjemně mě překvapilo, že semena z koupené větvičky (tedy asi bavlník chlupatý) začala vzcházet již po 1 týdnu a pak rostlinky rostly docela rychle - viz foto níže:

Bohužel bavlník barbadoský nevzešel ani po spoustě týdnů. Proto jsem prázdné sadbováčky později využila na předpěstování rajčat. No a po několika měsících od výsevu semen bavlníku barbadoského se mi u rostlinek rajčat objevila jedna sazenička, tak jsem ji opatrně oddělila a vysadila do samostatného sadbovače. No a druhá sazenička se objevila u dalšího rajčete ještě později - viz foto níže oddělených semenáčků pro srovnání s rostlinami bavlníku chlupatého. 

Z toho usuzuji, že bavlník barbadoský si opravdu umí počkat, a to i několik měsíců! Nyní tedy (i v zimě 2023/24) udržuji doma dvě rostliny bavlníku barbadoského, který má zatím jen krásné ostře cípaté listy, zatímco bavlníky chlupaté již dávno kvetly a plodily. Tudíž začínám plně chápat, proč se bavlník chlupatý pěstuje na plantážích jako jednoletý, což zdá se u bavlníku barbadoského nepřipadá v úvahu s ohledem na jeho pomalost vývoje.

Bavlník z větvičky (G. hirsutum - bavlník chlupatý) rostl v teple a s dostatkem vláhy docela rychle. Tudíž chápu, že v příznivých oblastech světa jej pěstují jako jednoletou plodinu, ačkoliv je to vytrvalý polokeř. Postupně jsem jeho rostlinky z malých sadbováčků přesadila do větších a pak ještě do větších.

V květnu (ještě doma na parapetu) mi začal nasazovat poupata. Pak jsem jej už venku přivykala (v polostínu), kdy již některé rostliny začaly kvést.

Po uvyknutí na venek jsem rostliny vysazovala do velkých kontejnerů (objem cca 6 a více litů) do zahradnického substrátu. Bohužel přelom květen/červen 2023 přinesl chladné noci, takže se rozvoj poněkud zastavil. Přesto při troše oteplení přes den začaly rozkvétat některé další připravené květy. Tento bavlník rozkvétá smetanově bílo-nažloutlými květy, které připomínají ibišky (se kterými jsou bavlníky příbuzné). V dalších dnech, jak květ stárne, tak okvětní plátky růžoví a po pár dnech se již neotevře a okvětní plátky odumírají. Pokud dojde k opylení, tak by se uvnitř výrazného cípatého kalichu měla začít formovat tobolka se semeny v chmýří bavlny. 

Co se týká náročnosti na vodu, tak musím potvrdit, že jde o opravdu žíznivé rostliny.  Možná i žíznivější než rajčata nebo papriky, které jsem také pěstovala ve velkých kontejnerech. Ještě že mám velké nádrže na zachytávání dešťové vody :-)

Také jsem občas přihnojovala - a to granulovaným slepičincem na povrch substrátu a přes to zaléváno, tudíž se živiny uvolňovaly postupně. Přesto získané tobolky jsou menší než na koupené větvičce - těžko říct, zda to bylo vlivem občas chladnějších období, nebo jsem měla hnojit ještě více.

Zde pro srovnání k 1. 7. 2023 - jedna ze dvou rostlinek bavlníku barbadoského, a to ta větší :-), a rostliny bavlníku chlupatého s květy a již prvními rostoucími tobolkami. První květy bavlníku chlupatého byly však již v druhé půlce května.

Na prvním obrázku "moje bavlníková plantáž" :-) v polostínu. A také různé fáze stáří květů a také rostoucí tobolka - je to ta samá, co je foto z 1. 7. 2023. Tobolky rostly a vyvíjely se poměrně pomalu, oproti tomu jak rychle se formovala poupata a o rychlosti kvetení a odumírání květu ani nemluvě.

Na začátku září teprve začaly první tobolky bavlníku chlupatého pukat a objevovala se vlákna bavlny. Tyto tobolky jsem postupně odstřihovala a brala jsem je domů dosychat, aby venku nebyla vystavena dešti, rose apod. a nedošlo ke znehodnocení vláken.

I když s postupujícím babím létem začaly být noci chladnější, bavlníky chlupaté stále měly chuť nasazovat nová a nová poupata. Proto jsem je přestěhovala do vnitřních prostor, kde mohly pokračovat v nakvétání (bylo nutné uměle opylit štětcem), ale především v dozrávání již nasazených a rostoucích tobolek.

Bohužel došlo k masivnímu napadení patrně mšicemi nebo něčím podobným, tudíž jsem sáhla po zakoupeném postřiku. Přesto bavlníky shazovaly poškozené listy. Jen jsem se modlila, aby dozrály založené tobolky. To se naštěstí dělo. Tobolky sklízím odstřižením až poté, co tobolka pukne a alespoň z části se rozevře - nechávám je (v interiéru) na rostlině co nejdéle. Dokonce některé rostliny začaly obrážet novými listy a základy nových poupat.

Zde k 22. 12. 2023 asi většina sklizených a dosušených tobolek. Na další fotce již vyndaná surová bavlna i se semeny a v popředí vlevo oddělená pěkná vlákna, uprostřed semena a vpravo odpad:

No a na závěr moje video, které shrnuje tento můj experiment s pěstováním bavlníku na vlákno v roce 2023:

A jak dopadl bavlník barbadoský? :-) Zde foto k 1. 1. 2024 jedné ze dvou rostlin. Jak je vidět, ani náznak snahy kvést. Prostě je to mladý stromek : -))))

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky