Stříhání ovcí

Stříhání ovcí

Vlnu získáme z oveček ostříháním.

Stříhat je možné ručními nůžkami (eng. shears, a takové stříhání je v eng. blade shearing). Jde o speciální nůžky na stříhání ovcí a dokonce se v tomto pořádají ve světě i soutěže. Jedni z nejlepších střihačů ručními nůžkami jsou z Jižní Afriky, dále také z Austrálie a Nového Zélandu - tedy ze zemí s obrovským množstvím chovaných ovcí. 

Zde na foto menší nůžky na ovce značky Berger (délka ostří 14 cm) + diamantový brousek značky Felco (úžasný i na jiné nůžky i nože :-).

V současnosti však ve většině světa již převládá stříhání pomocí elektrických stříhacích strojků, ale opět jde o ruční práci.

Sehnat u nás střihače na ovce není vůbec snadné, neboť je jich málo, většinou to dělají mimo svou hlavní práci, proto jsou v sezóně, kdy se ovečky stříhají, značně zaneprázdnění. Tudíž pokud nemáte veliké stádo, ale jen pár oveček, můžete uvažovat o tom, že si ovečky zkusíte ostříhat sami. Na videích na Internetu to nevypadá tak složitě, ale to nevypadá cokoliv v rukou odborníka :-) Přesto najdete instruktážní videa k postupu stříhání i k tomu, jak si nástroje nabrousit. Doporučuji, pokud si chcete dodat odvahy a zkusit to sami, tak navštívit i nějaké diskuse (třeba na iFauně) a nasát inspiraci, odvahu i nějaké typy a triky, jak to nějak zvládnout a přitom nezranit (moc) ovečku a ani sebe. Držím palce!

Ostříháním získáváme tzv. rouno (eng. fleece), neboli surovou vlnu či "potní vlnu". Což je sice smradlavý, ale úžasný výchozí materiál pro další zpracování. Je ji tedy potřeba vytřídit, vyprat a usušit.

Zde na fotce mnou ostříhaná ovečka - nejmenší z mých malých 4 oveček ouessantských. Vidíte i srovnání s tmavými dvěma - podle toho můžete tušit, kolik vlny za rok na sobě dokážou vytvořit. A na další fotce vidíte vlnu z ní získanou, je to její první ostříhaná vlna, neboť  je jí jeden rok. Vypadá však jako jehně běžných ovcí. Ovce ouessantská (někdy nesprávně quessantská) je nejmenší plemeno ovcí na světě - váha oveček dle popisu plemene něco kolem 15 kg :-)

Slyšela jsem, že surovou vlnu moli nejedí a můžete ji v suchu a v pytli skladovat i několik let bez újmy. Pravda je, že je plná mastnoty a pachů, tudíž si asi ledaskdo rozmyslí se do ní zakusovat :-)


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky