Klubka a další

Klubka a další

Pro další práci není pohodlné mít přízi v přadenech.

Klubka, klubíčka :-) ... koláče (cakes)

Pro pletení, háčkování, snování osnovy na stav, navíjení útku na tkací jehlu apod., na to vše je lepší mít přízi v klubku. Klubko můžete vytvořit i jen v ruce, kdy je dobré jednotlivé vrstvy navíjet buď hodně volně, nebo přes prsty ruky, která klubko drží. Nenavíjejte napnutou přízi, protože není dobré mít přízi v klubku pod neustálým napětím - ztrácí tak svou pružnost. Takovéto klubko se pak odvíjí z povrchu. Pro práci s takovým klubkem je dobré mít klubko v košíku, hluboké míse či krabici, aby nám neuteklo.

Nebo můžeme zvolit jiný typ klubka, které umožňuje středové vytahování (eng. center-pull ball), čímž se snižuje riziko "utečení" klubka. Případně můžeme zvolit tvar tzv. koláče (eng. cake), kdy nejde o kulaté klubko, ale příze je navinuta do širokého válce, kdy základna je plochá a nic nikam neutíká. Pochopitelně v obou případech je zachována možnost odvíjet přízi i svrchu.

Pro tento typ klubek již potřebujeme nějaký typ "klubkovače/převíječe příze/klubíčkovače". Nejlevnější plastové na kličku se pohybují kolem tisíce korun (květen 2023), na menší klubíčka kolem sedmi set korun. Pokud bychom chtěli fajnovější ze dřeva, případně elektrický, tak se pohybujeme od několika tisíc korun výše. Není to laciná záležitost a ještě to zabírá další místo. Kdo však pracuje ve větších objemech příze, tak takového pomocníka ocení a využije. POZOR však: Nezapomeňme, že na držení přadene, ze kterého se příze odvíjí, potřebujeme nějaký převíječ na přadena (ne motovidlo), o kterých je více v části Převíjení do přaden.

Pro navíjení klubek či koláčů s možností vytahování ze středu však existuje laciné a prostorově nenáročné řešení. Je však pomalejší. Stále potřebujeme převíječ přaden jako držák, na kterém přadeno bude a bude z něj možné pohodlně odvíjet. Klubko či koláč však budeme tvořit pomocí něčeho, co se nazývá nostepinne. V zásadě jde o krátký silnější dřevěný kolík. Můžete použít i dutou roli po papírových utěrkách nebo něco podobného. Způsob, jakým se pak příze navíjí, je lepší vidět na nějakém videu.

Na levé fotce vidíte můj vyrobený navíječ/převíječ přaden s přadenem na třech kolíčcích/tyčkách. Později jsem do ramen převíječe přidělala další dírky, aby bylo možné přadeno lépe rozepnout mezi všechny 4 kolíčky, protože přadeno se po fixaci poněkud "zkrátí", tudíž jej již nenatáhnu na vnější obvod všech čtyř kolíčků. Dále je na fotkách vidět ten dřevěný kolík zvaný nostepinne (v mém případě nějaká stará dřevěná rukojeť/násada lehce kónického tvaru). Na pravém obrázku je vidět již vytvořený koláč, ze kterého můžete pak pro práci odvíjet přízi zvnějšku, nebo i ze středu. Pokud táhnete přízi ze středu, koláč pěkně sedí na svém plochém spodku a nikde neposkakuje :-)


Cívky a konusy

Pro snování na větší a velké stavy se osnovní nitě zpravidla navíjí na pevné cívky či konusy (papírové nebo plastové), které se pak dávají do čehosi, odkud se tahá osnova. Zde se bez navíječe pro tyto specifické nosiče neobejdeme a co jsem zahlédla, není to laciná záležitost. Ale laciné nejsou ani větší a velké tkalcovské stavy.

Špulky

Pokud na tkaní používáme člunek pro útek (útkovou nit), pak potřebujeme buď z přadene na převíječi, ale asi lépe z klubka či cívky navinout přiměřené množství příze na špulku či dutinku, která se do člunku vkládá.

A na to je třeba další navíječ. Opět nejde o lacinou záležitost, v elektrické verzi už vůbec ne.

Proto lidé přišli na laciné, i když ne tak pohodlné řešení. Moje verze zní takto: vemte bambusovou (či dřevěnou) jídelní hůlku - mají totiž lehce kónický tvar. Nebo jinou dřevěnou tyčku, která vám pasuje do cívek či dutinek pro váš člunek. Vemte aku vrtačku či vrtačí aku šroubovák :-) Hůlku či tyčku případně zkraťte na vyhovující délku, tedy aby s navlečenou cívkou/dutinkou se dala upevnit do sklíčidla a nebyla zbytečně dlouhá. Jedna ruka drží a obsluhuje aku nástroj, druhá vede rovnoměrné navíjení příze na cívku/dutinku. Kdo chce pomaleji, dá na pomalejší chod, kdo zvládne obsloužit rovnoměrné navíjení rychleji, zvolí rychlejší chod :-)
Aku vrtačku/vrtací šroubovák má už dnes doma asi skoro každý (šikovná věc), jídelní hůlky jak kdo, ale dřevěná rovná tyčka se dá pořídit lacině a nebo se něco podobného najde doma. Nebo může jít i o kovovou tyčku, ale pak se hodí zajištění cívky/dutinky proti prokluzu lepící páskou. Prostě to chce trochu nápaditosti :-) Tudíž laciné a navíc prostorově velmi úsporné řešení.

Kdo však tká ve velkém a potřebuje navíjet na cívky do člunků hodně příze a často, tak ten nějaký kvalitní navíječ určitě využije.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky